Samopsza

Tadeusz Rolnik o wspaniałych właściwościach starych odmian zbóż. Orkisz, płaskurka i samopsza - zboża, które leczą.

Pan Tadeusz Rolnik prowadzi gospodarstwo ekologiczne w Niebieszczanach k/Sanoka. Jego gospodarstwo oferuje produkty ekologiczne oraz półprodukty ze starych odmian zbóż, roślin miododajnych i leczniczych. Od 2018 roku organizuje Pełne Zdrowia Dożynki Ekologiczne na których miałem przyjemność być osobiście. Na dożynkach swoje prelekcje mieli m.in. Hubert Czerniak i Jerzy Zięba.

Płaskurka (Triticum dicoccon) to odmiana pszenicy pochodząca z rejony Żyznego Półksiężyca (Egipt, Palestyna, Syria, Mezopotamia). Ziarno płaskurki ma na sobie łuskę, które chroni przed chorobami. W kłosku znajdują się dwa ziarniaki. Po skoszeniu ziarniaki muszą być wyłuszczane w bukowniku.

Plon na poziomie 2 ton z hektara nie zachęca do uprawy i dlatego cena za mąkę z płaskurki jest bardzo wysoka. Warto zauważyć, że nowoczesna pszenica ma plon 10-12 ton z hektara, ale przy uprawie takiej pszenicy wymagane jest nawożenie oraz regularny oprysk. Stare odmiany zbóż takie jak płaskurka nie wiążą nawozów. Na polach doświadczalnych w Boguchwale można było zauważyć, że roślina wyrasta wysoko i wylega. Słoma w takiej sytuacji jest słaba i nie dostarczała niezbędnych wartości odżywczych od korzenia do kłosa. Płaskurka bazuje na glebie uprawianej ekologicznie, zmianowanej i naturalnie nawożonej. Można stosować również pożyteczne mikroogranizmy. Przywracanie ziemi do dobrej kultury trwa latami, a zniszczyć ją można bardzo szybko. Płaskurka po samopszy została ukształtowana przez matkę Ziemię.

Mąka z płaskurki jest najlepszą do wyrobów makaronów. Jej gluten jest naturalny i bardzo zwarty. Nie ma destrukcyjnego działania na kosmki jelitowe. Gluten nie jest problemem. Problemem jest skład chemiczny glutenu w nowoczesnej pszenicy. Opisał to amerykański lekarz William Davis w książce "Dieta bez pszenicy". W płaskurce mamy 28 chromosomów, a w nowoczesnej pszenicy 100. Ludzki organizm po prostu tego "nie czyta". Mąka z płaskurki nie jest biała. Gdy ziarno się wyłuszczy to praktycznie bielma nie widać.

Prawdopodobnie chleb na Wieczerzy, którym się łamał Jezus Chrystus z apostołami był właśnie z płaskurki. W Polsce płaskurka pojawiła się głównie dzięki Mieczysławowi Babalskiemu z okolic Brodnicy, który rozmnożył ją z przysłowiowej garści. Jest on pionierem rolnictwa ekologicznego w Polsce. Chleb, makaron, pierogi i wypieki z płaskurki udają się bez żadnego problemu. Płaskurka jest dostępna w gospodarstwach ekologicznych, a w sklepach pojawia się rzadko.

Mapa gospodarstw ekologicznych znajduje się na stronie. Można do niej przejść tutaj. Zachęcam do jej uzupełniania.
Aby wskazać kolejnych ekorolników napisz do Administratora
.

Odpowiedź na pytanie czy nasz organizm toleruje nowoczesną pszenicę uzyskamy przez prosty eksperyment. Odstawiamy na 2 tygodnie produkty z takiej pszenicy. W tym czasie można jeść produkty z żyta, płaskurki, samopszy czy orkiszu. A po dwóch tygodniach najadamy się do syta zwykłym chlebem ze sklepu, drożdżówkami, pierogami itp. Najpewniej objawi się to odczuciem pełnego żołądka, sennością i wysokim stężeniem glukozy we krwi, które wzrasta bardziej niż po dwóch łyżkach cukru. Łuskę z płaskurki można wykorzystać do skarmienia bydła i koni. Wszystko co Ziemia nam daje, powinno do niej wrócić np. poprzez obornik. Z łuski płaskurki robi się materace, a także prozdrowotne poduszki.

Samopsza (Triticum monococcum) jest protoplastą pszenicy. W kłosku samopszy mamy jedno ziarno. Ten rodzaj pszenicy ma bardzo dużo luteiny. Jest trudna do wyrabiania ciast. W samopszy mamy tylko 14 chromosomów.

Jest to zboże trudne do uprawy, ponieważ ciężko je wyłuszczyć. Przy obróbce wykorzystuje się bukowniki, kaszarnie, wialnie, młynki i żmijki.

Najlepszą rośliną na zielony nawóz jest nostrzyk. Można go wsiewać wiosną w oziminy. Wzbogaca ziemię w azot tym sam udostępnia go pszenicy. Kiszonka z nostrzyku ma 2 do 3-krotnie większą wartość niż kiszonka z końskiego zębu.

Trzecim rodzajem pszenicy na którą warto zwrócić uwagę jest orkisz (Triticum spelta). Jest to alternatywa dla ludzi z nietolerancją glutenu. Problemem nie jest gluten, problemem jego skład chemiczny glutenu w nowoczesnej pszenicy. Zboża są modyfikowane genetycznie od 1942 roku. 1/4 tego co jemy wystarcza nam do zdrowego życia. Z pozostałych 3/4 żyją lekarze. W efekcie chorujemy z przejedzenia niedożywieni. Człowiek oczyszczony z grzybów i pasożytów nie potrzebuje dużej ilości jedzenia. W 100 gramach wyciśniętego soku z młodego orkiszu (15cm) jest 25% białka. Dla porównania w kurczaku jest tylko 17%.

W orkiszu najwięcej wartości odżywczych jest w ziarnie m.in. naturalny antybiotyk rodanid - substancja czynna występująca w ślinie, mleku kobiecym i krwi. W uprawie orkiszu ważną kwestią jest niestosowanie nawozów chemicznych. Nawozy w parze ze środkami ochrony roślin oraz glifosatem (Roundup) są śmiercionośne dla człowieka. Warto zastosować nostrzyk, który wzbogaca glebę oraz grykę, która wygłusza chwasty. Obecnie gospodarstwa ekologiczne nie są tak liczne jak być powinne ze względu na lobby zbożowe, lobby farmaceutyczne i lobby marketowe. Warto zrobić sobie test buraczkowy na szczelność jelit. Jeśli po wypiciu soku z buraka mamy czerwony mocz to znak, że nasze jelita są nieszczelne. Odstawienie nowoczesnej mąki może wyleczyć cukrzycę typu 2.

 

,,Twoje pożywienie powinno być lekarstwem, a twoje lekarstwo powinno być pożywieniem.''

Hipokrates

 

Na stronie jest dostępny przepis na chleb z orkiszu i płaskurki.

ZOBACZ

 

Żródła:

"ORKISZ, PŁASKURKA I SAMOPSZA - ZBOŻA, KTÓRE LECZĄ" Tadeusz Rolnik

 

Informacje przekazywane w tym artykule mogą być niezgodne z ogólnym poziomem wiedzy akademickiej. Redakcja strony podejmuje próbę uświadomienia ludzi w wielu aspektach naszego życia.

Wszelkie uwagi do treści artykułu proszę zgłaszać w formularzu kontaktowym poprzez kliknięcie w nazwę autora poniżej lub na Facebooku.

 

 • PL Slajd mały 1I - Justyna Socha
  J. SOCHA
  [działaczka społeczna]
  “STOP NOP” LINK
 • PL Slajd mały 1G - Stanisław Michalkiewicz
  S. MICHALKIEWICZ
  [redaktor]
  “Nie bójcie się prawdy”
 • PL Slajd mały 1D - Tadeusz Rolnik
  T. ROLNIK
  [rolnik ekologiczny]
  “Cała Polska piecze chleb” LINK
 • PL Slajd mały 1F - Jerzy Jaśkowski
  J. JAŚKOWSKI
  [lekarz]
  “Depopulacja Polski trwa”
 • PL Slajd mały 1B - Mariusz Budrowski
  M. BUDROWSKI
  [projekt]
  “Odmładzanie na Surowo”
 • PL Slajd mały 1C - Agnieszka Juncewicz
  A. JUNCEWICZ
  [projekt]
  “Odmładzanie na Surowo”
 • PL Slajd mały 1A - Hubert Czerniak
  H. CZERNIAK
  [lekarz]
  "Włączamy myślenie"
 • PL Slajd mały 1E - Jerzy Zięba
  J. ZIĘBA
  [naturoterapeuta]
  “Ukryte Terapie”
 • PL Slajd mały 1H - Grzegorz Braun
  G. BRAUN
  [reżyser, polityk]
  “Wiara, Rodzina Własność” LINK
Custom

HOMEOSTAZA

Chcesz odzyskać zdrowie, które odebrał Ci system? Wyeliminuj z diety:

 • mleko
 • cukier
 • białą pszenicę

czytaj więcej