Zapraszam do pooglądania jednego z ciekawszych wykładów jakie znajdują się w sieci, który nazywany jest "Inspirującym wykładem, który może zmienić Twoje życie".

Gdy pierwszy raz zobaczyłem ten tytuł to moja reakcja była podobna do tej Twojej teraz gdy to czytasz. "Pewnie kolejny zwykły materiał, jeden z wielu w sieci". Jest to wykład sfilmowany w 2010 roku na Uniwersytecie Georgia Tech w Atlancie wygłoszony przez amerykańskiego aktywistę Gary'ego Yourofsky'ego. Wykład jest energiczny, a przemawiający stara się dobrze argumentować swoje racje. Gary próbuje przekonać Nas do zrezygnowania z jedzenia produktów odzwierzęcych. Podaje przy tym wiele ciekawych przykładów, które potrafią utkwić w głowie na długo. Postać kontrowersyjna, ale głęboko wierząca w swoje przekonania. Czy po pooglądaniu tego filmu stosuje się do wszystkich zaleceń Gary'ego? Oczywiście, że nie. Na pewno nie będę zakradał się do najbliższej rzeźni, żeby ratować kurczaki, ale mimo wszystko w jakimś stopniu ten film zmienił moje życie.

Na pooglądanie 70-minutowego wykładu i 30-minutowej sesji pytań nie każdy ma czas i ochotę. Szczególnie jeśli ktoś codziennie na śniadanie zjada pęto kiełbasy, a na obiadowym talerzu koniecznie musi znaleźć się kotlet. Dlatego też chciałbym wyciągnąć najważniejsze argumenty i przykłady z tegoż wykładu, które będzie można przeczytać w 10 minut np. w kolejce do lekarza. Aczkolwiek nie namawiam, aby w takich kolejkach przesiadywać za często. Trudno opisać klip, dlatego zachęcam do włączenia filmu przynajmniej od momentu 16:10 na pasku postępu odtwarzania filmu.

Gary jest obrońcą zwierząt i próbuje wzbudzić w Nas empatię. Na tym oparta jest pierwsza część wykładu. Ale według mnie tylko część ludzi zacznie rozmyślać o tym jak traktowane są zwierzęta. Pozostała większość stwierdzi, że jesteśmy super gatunkiem i możemy zabijać naszych "sąsiadów". W takim egoistycznym twierdzeniu na pewno "pomaga" Nam uzależnienie od mięsa, które jest jednym z najstarszych w historii. W drugiej części wykładu [dla mnie o wiele ciekawszej] omawiana jest fizjologia i zostaje podjęta próba udowodnienia, że człowiek jest w stu procentach roślinożerny. I naprawdę padają mocne argumenty. Można przejść od razu do tej części - CZĘŚĆ II.

Większość religii opiera się na przykazaniu "Nie zabijaj!" i np. w Biblii nie ma dopisku drobnym druczkiem w stylu: "chyba, że ofiara ma cztery łapy, sierść, pióra, rogi, dziób lub skrzela." Czy niewolnictwo [właściciel, ofiara, zysk, dominacja] dotyczy wyłącznie ludzi? Czy współczesne krowy nie są w niewoli? Jeśli nie są w niewoli to jaki jest ich status? Czy są wolne? Co spotyka zwierzęta w rzeźni poza znęcaniem się fizycznym i psychicznym, torturami, śmiercią i porąbaniem na kawałki? A może są głaskane po brzuszkach i poklepywane po zadkach? W U.S.A. co roku morduje się 10 000 000 000 zwierząt lądowych i 18 000 000 000 zwierząt morskich (odpowiednio 10 i 18 miliardów). Nie dla zdrowia, nie dla przetrwania i nie w ramach obrony własnej. Ludzie jedzą mięso, ser, mleko i jaja z 4 powodów: przyzwyczajenie, tradycji, wygody i smaku.

Weganie podobnie jak wegetarianie nie jedzą mięsa żadnych zwierząt lądowych ani morskich. Jednak w przeciwieństwie do tej drugiej grupy nie jedzą również innych produktów zwierzęcych tj. mleka, sera, jaj i miodu. Dodatkowo nie używają zwierzęcych skór, futra, wełny, jedwabiu czy pierza.

Kartezjański sposób patrzenia na zwierzęta, jakby były maszynami jest nieaktualny i w 100% chybiony. Jeśli zwierzęta używają swoich oczu do patrzenia, uszu do słuchania, nosa do wąchania, pyska do jedzenia, nóg do chodzenia to dlaczego większość ludzi nie wierzy, że używają mózgu do myślenia i odczuwania? Zwróćmy uwagę, że wiele reklam dotyczy mięsa, sera i mleka. Szczęśliwe rodziny w "restauracji" fast food. A co pomiędzy tymi reklamami? "Nie czujesz się dobrze? Potrzebujesz onkologa lub kardiologa? A może tabletki odchudzające lub napój energetyzujący? Coś na zaparcia?" Zastanówmy się czy przypadkiem ktoś Nas nie oszukuje? Czy animowane uśmiechnięte kurczaki w reklamach nie są skuteczną próbą manipulacji?

Gary chciałby odtworzyć wspólnotę ludzi i zwierząt. Odtworzyć dlatego, że każdy z Nas kiedyś troszczył się o prawa zwierząt. Tak było kiedy byliśmy dziećmi. Byliśmy zachwyceni zwierzętami. To byli nasi przyjaciele. Wzbudzały w Nas radość i śmiech. Kiedyś umieliśmy odróżnić dobro od zła. Dopóki ktoś Nas tego nie oduczył.

Nienawiść w swej najczystszej formie jest wyuczona. Podobnie jak rasizm, seksizm czy antysemityzm. Kiedy dzieci mają 4 latka bawią się razem w piaskownicy. Nie obchodzi ich kolor skóry czy wyznanie religijne. Czy noszenie bransoletki z napisem "Pokój na świecie" lub "Dbam o środowisko na Ziemi" na ręce w której trzymamy widelec z kawałkiem krwistego befsztyku nie jest jakąś sprzecznością? Lubimy opowiadać o pokoju: "Wierzę w Boga, ciągle się modlę, to tsunami na Haiti było okropne, a tamto trzęsienie w Japonii bardzo mnie zasmuciło". Od kiedy smucenie się w obliczu oczywistej tragedii sprawi, że świat będzie lepszym miejscem, a zasmucony lepszym człowiekiem?

98% zwierząt na Ziemi to zwierzęta wykorzystywane i zabijane przez przemysł mięsny, mleczny i jajczarski. Każdy Amerykanin w ciągu swojego życia pożera 3000 zwierząt lądowych i tysiące zwierząt morskich. Zjadamy mięso, bo ktoś wmówił Nam, że jesteśmy mięsożerni, a w zasadzie wszystkożercami.

Tak naprawdę fizjologicznie ludzkie ciało jest w 100 procentach roślinożerne. Oto kilka argumentów:

 • Ludzkie jelita są od 7 do 13 razy dłuższe od tułowia. Takie same proporcje są u wszystkich zwierząt roślinożernych na świecie. Nasze jelita są długie, a jelita prawdziwych mięsożerców [hien, kojotów, niedźwiedzi, tygrysów, lwów] są jedynie od 3 do 6 razy dłuższe od ich tułowia. Mają krótkie drogi jelitowe, by rozkładające się gnijące ciało ofiary szybko przez nie przewędrowało. Z tego powodu niemożliwe jest aby mięsożerca miał zablokowane tętnice. Co jest zabójcą numer 1 u ludzi decydujących się na jedzenie mięsa, sera, mleka i jaj? Choroby serca spowodowane zablokowaniem tętnic i miażdżycą tętnic.
 • Ludzie jak inni roślinożercy pocą się przez skórę, by się ochłodzić. Nie ziajamy jak psy, koty czy lwy.
 • Nie mamy pazurów, które są charakterystyczne dla mięsożerców i wszystkożerców.
 • Nasza ślina zawiera enzymy trawiące węglowodany, które występują tylko u roślinożerców. To znaczy, że powinniśmy jeść tony węglowodanów takich jak owoce i warzywa.
 • Nasze zęby są szerokie, krótkie, tępe i płaskie dokładnie jak zęby innych roślinożerców. Jeśli chodzi o nasz kły to służą do jedzenia twardych owoców jak np. jabłka.
 • Nasza żuchwa przesuwa się na boki rozcierająco-żującym ruchem. Szczęki mięsożerców i wszystkożerców mogą poruszać się tylko w górę i w dół, aby rwać i połykać.

Jeśli nadal twierdzisz, że jest wszystkożerny to Gary Yourofsky ma dla Ciebie 2 wyzwania:

 1. Wyjdź na zewnątrz i znajdź wiewiórkę. Następnie użyj swoich szybkich nóg mięsożercy, aby dogonić ofiarę. Gdy ją dogonisz natychmiast złap ją w zęby. Bez żadnych narzędzi i broni. Żadnego oszukiwania i udawania drapieżnika. I kiedy przegryziecie jej gardło to zabierzcie się za jej zjadanie. Oczy, nos, pysk, łapy, ogon, odbyt, organy wewnętrzne, krew, futro i koniecznie mózg. Żadnego wybierania, które części chcielibyście zjeść, żadnego gotowania. Oderwijcie surowe mięso od kości.
 2. Znajdźcie 2-letnie dziecko i włóżcie je do łóżeczka. Następnie wrzućcie do łóżeczka żywego króliczka i jabłko. Jeśli dziecko zje króliczka i zacznie bawić się jabłkiem koniecznie napiszcie do niego e-maila.

Mamy zero instynktu mięsożercy. Mięso, mleko, ser i jajka smakują Nam, bo w dzieciństwie zmuszono Nas do ich jedzenia. Powinniśmy jeść tylko to co wyrasta z ziemi. Każda witamina, minerał i wszelkie istniejące składniki pokarmowe, białko, wapń, żelazo, potas, wszystkie witaminy B pochodzą z jednego źródła i nie są to zwierzęta. Jemy zwierzęta, które wcześniej żywiły się roślinami. Jemy krowy, które wcześniej zjadały trawę. Wypasamy je naszymi plonami kukurydzy i pszenicy. Wypasamy świnie, indyki kurczaki. Przestańmy filtrować substancje odżywcze przez ciała innych stworzeń. Sięgnijmy do źródeł: po owoce, warzywa, orzechy, nasiona, ziarna, rośliny strączkowe. Te rzeczy nie zrobią Nam krzywdy. Te rzeczy wywołują chorób. Jedyne źródło bakterii E.coli jest salmonelli to kał. Ludzki i zwierzęcy kał. I trzeba tu dosłownie zacytować Gary'ego: "Szpinak nie sra. Brokuły nie srają. Orzeszki ziemne też nie srają". Zjadacze mięsa potrzebują miliardy zwierząt do zjedzenia. Więc musimy produkować miliardy zwierząt, które produkują biliony ton gnoju, a te z kolei spływają do wody i na pola uprawne. Na uczelniach mamy już kierunki typu hodowla zwierząt.

Wszystkie najczęstsze choroby [ataki serca i udary, choroby krążenia, większość nowotworów: rak prostaty, rak okrężnicy, rak piersi, rak trzustki, rak jajnika, choroby nerek, cukrzyca, osteoporoza, nadciśnienie, otyłość, astma] są spowodowane 4 głównymi czynnikami: mięso, ser, mleko i jajka. Nasze ciało produkuje dobry cholesterol, a ten zły dostarczamy właśnie przez jedzenie produktów odzwierzęcych. Białko zwierzęce mocno zakwasza organizm. Nie potrafimy go właściwie strawić. Dlatego jedna na trzy osoby stale jedząca mięso zachoruje na raka.

I to jest też jedna z głównym przyczyn osteoporozy. Organizm walczy i stara się zmniejszyć tę kwasowość, ale jedynym sposobem jest użycie fosforanów. Jedynym źródłem fosforanów są kości. Kości zbudowane są z wapnia i fosforu. Więc nasze ciało wysysa fosforany z kości, aby zneutralizować zakwaszenie, a wapń jest wydalany z moczem. Każde badanie wykazuje, że w społeczeństwach spożywających duże ilości białka zwierzęcego występuje największy odsetek osteoporozy, złamań kości i nowotworów. Z kolei społeczeństwa nie jedzący zwierząt lub jedzący w niewielkich ilościach [weganie, wegetarianie, hindusi, buddyści, wyznawcy dżinizmu, rastafarianie, adwentyści dnia siódmego] mają niskie wskaźniki występowania tych chorób. Badania medyczne mogą być zmanipulowane w obydwie strony. Dlatego porównajmy społeczeństwa, które jedzą mięso z tymi, które tego mięsa jedzą mniej. Zobaczmy ilu członków rodziny lub znajomych choruje lub zmarło z powodu tych chorób.

Główną przyczyną istnienia przemysłu mleczarskiego jaką się Nam podaje jest dostarczanie Nam wapnia. "Zjedz trochę sera, wypij trochę mleka. Silne kości - silne ciało. Pij mleko będziesz wielki". W U.S.A. jest największe spożycie nabiału. Nie da się tam kupić kanapki bez sera. Pakujemy ser w każdy zakamarek i w każdą szczelinę każdego produktu spożywczego. Jest już nawet w spodach na pizzę. Społeczeństwo jest uzależnione od sera jak od trawki czy kokainy. Ser jest głównym powodem tego, że wegetarianie nie przechodzą na weganizm. Mimo wszystko sprzedawane są suplementy wapnia, które często zajmują całe półki sklepowe. Producenci nabiału zapewniają, że ich produkty dostarczają dużo wapnia, więc po co kupujemy tyle suplementów wapnia?

Podstawową przyczyną głodu na świecie jest społeczeństwo jedzące mięso. 65% światowej produkcji zboża jest przeznaczone na wykarmienie 53 miliardów zwierząt lądowych. 95% soi w U.S.A. jest przeznaczona jako pasza dla zwierząt. 80% kukurydzy - pasza dla zwierząt, 70% owsa - pasza dla zwierząt. Można byłoby to przeznaczyć dla 6,5 mld potrzebujących ludzi. Hodowla zwierząt jest również główną przyczyną zanieczyszczenia środowiska, skażenia wody, wylesiania i emisji gazów cieplarnianych.

Warto zauważyć, że można uzyskać taki sam smak, zapach i teksturę jaką mają mięso, ser i mleko bez ich użycia oraz bez dodatku chemii. Wszystkie produkty, które lubisz są produkowane w wersji wegańskiej. Bez problemu można kupić wegańską kiełbasę, a nawet wegańskie batony energetyczne. Ale wiadomo, że najlepiej skupić się na warzywach i owocach. Można iść w kierunku kuchni etnicznej, indyjskiej, meksykańskiej albo kuchni Bliskiego Wschodu. Jest tam wiele opcji wegańskich. Kuchnia włoska - pasty i spaghetti. Jak to jest, że gdy ktoś wspomina o wegańskim jedzeniu marszczymy brwi i robimy wielkie oczy? Jak to jest, że produkty zrobione z warzyw, pszenicy, soi i przypraw, bez dodatku chemii uważane są za obrzydliwe, a nie mięso? Mięso składa się z 5 elementów: krew, mięśnie, naczynia krwionośne, ścięgna i inne tkanki. Dlaczego nie brzydzimy się czyjąś klatką piersiową na swoim talerzu? Odcięte nogi, pokrojone uda i okaleczone piersi nie zastanawiają Cię ani trochę? Jak to jest, że nie brzydzimy się mlekiem, które jest wydzieliną gruczołów innego stworzenia? W mleku znajduje się ropa. Krowa dojona 3 razy dziennie narażona jest na regularne infekcje. Podawanie krowom hormonów wzrostu powoduje kolejne infekcje. Maszyny nie odróżniają mleka od innych wydzielin takich jak ropa czy śluz. Pasteryzacja ich nie usuwa, a jedynie usuwa drobnoustroje. Przemysł nie używa słowa ropa w swoich periodykach branżowych. Ropa określana jest jako liczba komórek somatycznych. Obecnie w szklance mleka może znajdować się 1 kropla ropy. W mleku krowy znajduję się substancja, która sprawia, że cielę trzyma się blisko matki - kazomorfina (podobnie jest z mlekiem ludzkim). Dlatego ludzie są tak uzależnieni od sera - muszą dostać swoją dzienną dawkę narkotyku.

Jajko to część cyklu menstruacyjnego kury. Ludzie jedzą na śniadanie jajecznicę kurzej menstruacji. Miód z kolei jest wymiocinami, czyli zwróconym pożywieniem pszczół. Nikt nie chce jeść płatków z orzechami i wymiocinami, ale jemy płatki z orzechami i miodem.

Średni czas życia krowy to 18-25 lat gdyby dano jej szansę przeżyć. Jednak, gdy krowa nie daje już wystarczającej ilości mleka [od 3 do 7 lat] zostaje zawożona do rzeźni. 90% mięsa na hamburgery pochodzi z przemysłu mleczarskiego. Żeby samica krowy mogła dawać mleko musi zostać zapłodniona. Każdego roku, każda krowa na farmie mleczarskiej jest gwałcona za pomocą długo metalowego pręta. Kiedy urodzi się cielak zostaje zabierany. Krowa dzień po dniu, do utraty tchu, ryczy prosząc, żeby oddano jej skradzione dziecko. Przemysł mleczarski nie może pozwolić, żeby małe cielaki wysysały z krowich wymion mleko stworzone specjalnie dla nich, skoro to mleko można sprzedać ludziom. Krowy produkują mleko dla cieląt i tylko dla nich. Ciało człowieka nie potrzebuje mleka krowy, tak samo jak mleka żyrafy, zebry, nosorożca, hipopotama, wielbłąda, sarny, antylopy, konia, świni, psa czy kota. Jedyne mleko jakie potrzebujemy to mleko naszych matek. Żaden ssak na świecie nie potrzebuje mleka po etapie karmienia piersią.

O krowim mleku możemy przeczytać na stronie "Healthy Plan by Ann" Anny Lewandowskiej. LINK. Czy Robert Lewandowski pije mleko?

 

Film z wykładem:

Inspirujący wykład, który może zmienić Twoje życie - Gary Yourofsky

  

Po wykładzie odbyła się sesja pytań od studentów. Krótko kilka najciekawszych.

Czy jedzenie wegańskie jest droższe?

Jest dużo tańsze. Biedni ludzie są wegetarianami. Jedzenie mięsa jest luksusem. Mięso jest tanie w U.S.A ze względu na dotacje. Inną kwestią są koszty lekarstw, pobytów w szpitalu, wizyt u lekarza. Te dodatkowe koszty to nie są koszty wegan lecz zjadaczy mięsa. Odpowiednia dieta i ćwieczenia spowodują, że możemy całkowicie zrezygnować z ubezpieczenia zdrowotnego. Jedzenie mięsa okazuje się najdroższą możliwą dietą.

W jaki sposób w wegańskim jedzeniu uzyskuje się smak mięsa?

Chodzi o odpowiednie kombinacje warzyw i przypraw. Można imitować smak ryby lub homara. Grillowane grzyby portobello smakują jak stek. Wszystko bez użycia chemii.

Czy rezygnując z mięsa bylibyśmy w stanie wykarmić 8 mld ludzi na świecie?

Bez problemu. Z 40 arów ziemi można zebrać 11 000 kilogramów marchwi, 15 000 kilogramów ziemniaków i prawie 19 000 kilogramów pomidorów. Te same 40 arów ziemi daje Nam jedynie 93 kilogramy mięsa. Potrzebowalibyśmy mniej ziemi niszczylibyśmy mniej siedlisk gdybyśmy zjadali rośliny bezpośrednio. Dwie największe organizacje walczące z głodem [Food for Life Global wydająca 2 mln posiłków dziennie i Plenty] wydają posiłki wegańskie i wegetariańskie ponieważ tak jest dużo taniej. Karmią 20-30 razy więcej ludzi stosując żywność wegetariańską.

...więcej na filmie poniżej

  

Film z sesją pytań po wykładzie:

Wykład Gary'ego Yourofsky - sesja pytań

   

Informacje przekazywane w tym artykule mogą być niezgodne z ogólnym poziomem wiedzy akademickiej. Redakcja strony podejmuje próbę uświadomienia ludzi w wielu aspektach naszego życia.

Wszelkie uwagi do treści artykułu proszę zgłaszać w formularzu kontaktowym poprzez kliknięcie w nazwę autora poniżej lub na Facebooku.

 • PL Slajd mały 1C - Agnieszka Juncewicz
  A. JUNCEWICZ
  [projekt]
  “Odmładzanie na Surowo”
 • PL Slajd mały 1E - Jerzy Zięba
  J. ZIĘBA
  [naturoterapeuta]
  “Ukryte Terapie”
 • PL Slajd mały 1H - Grzegorz Braun
  G. BRAUN
  [reżyser, polityk]
  “Wiara, Rodzina Własność” LINK
 • PL Slajd mały 1B - Mariusz Budrowski
  M. BUDROWSKI
  [projekt]
  “Odmładzanie na Surowo”
 • PL Slajd mały 1A - Hubert Czerniak
  H. CZERNIAK
  [lekarz]
  "Włączamy myślenie"
 • PL Slajd mały 1I - Justyna Socha
  J. SOCHA
  [działaczka społeczna]
  “STOP NOP” LINK
 • PL Slajd mały 1F - Jerzy Jaśkowski
  J. JAŚKOWSKI
  [lekarz]
  “Depopulacja Polski trwa”
 • PL Slajd mały 1D - Tadeusz Rolnik
  T. ROLNIK
  [rolnik ekologiczny]
  “Cała Polska piecze chleb” LINK
 • PL Slajd mały 1G - Stanisław Michalkiewicz
  S. MICHALKIEWICZ
  [redaktor]
  “Nie bójcie się prawdy”
Custom

HOMEOSTAZA

Chcesz odzyskać zdrowie, które odebrał Ci system? Wyeliminuj z diety:

 • mleko
 • cukier
 • białą pszenicę

czytaj więcej