Temat problemów z tarczycą podjęli twórcy projektu "Odmładzanie na surowo": Mariusz Budrowski i Agnieszka Juncewicz. Niedoczynność lub nadczynność tarczycy przeważnie nie jest związana z samą tarczycą.

Tarczyca jest odpowiedzialna za ponad 100 funkcji w organizmie. Tarczyca produkuje hormon nieaktywny T4, który przechodząc przez wątrobę i woreczek żółciowy zmienia się w aktywny T3. Braki tego hormonu, który związany jest jodem powodują wiele chorób m.in. guzy piersi, problemy z prostatą u mężczyzn, problemy z układem rozrodczym u kobiet.

Niedoczynność lub nadczynność tarczycy przeważnie nie jest związana z samą tarczycą.

Organami nr 1 współpracującymi z tarczycą są wątroba i woreczek żółciowy. Niewystarczająca ilość żółci powoduje, że zaczyna brakować T3. Odbija się to na metabolizmie, a objawami mogą być: tycie, osłabienie, bezsenność, wypadanie włosów i brwi.

Skąd wiadomo, że mamy problem z wątrobą? Brak wystarczającej ilości żółci w organizmie objawia się puchnięciem, gazami czy bekaniem. Innym objawem jest ból ramienia lub ból głowy. Bardzo często ból głowy z prawej strony doraźnie można wyeliminować naciskaniem na woreczek żółciowy. Aby uzyskać trwałe efekty należy odtłuścić wątrobę. Zaleca się spożywanie jak największej ilości warzyw kapustnych, a szczególnie jarmuż, kapusta, brukselka, brokuł, kalafior, pak-choy, rzodkiewka.

Jeśli został Ci wycięty woreczek żółciowy to zabrano Ci wiele funkcji, jakie ten woreczek spełniał. Jeśli masz taką możliwość to nie daj sobie wyciąć tego narządu. Jest mnóstwo naturalnych sposobów usunięcia kamieni żółciowych i zadbania o woreczek żółciowy. Żółć zmienia hormon T3 w hormon T4. Aby zachować poprawną pracę układu pokarmowego musimy zadbać o wystarczającą ilość żółci w woreczku. Żółć pozwala przyswajać witaminy A,D,E i K. Suplementacja tych witamin często daje słabe efekty jeśli mamy problem właśnie z wątrobą i woreczkiem żółciowym. Problemem nie jest więc brak dostarczania witamin do organizmu tylko słaba ich przyswajalność. Żółć odpowiada za 80% przyswajalności tych witamin. Pozostałe 20% zadania należy do trzustki. Odpowiednią ilość żółci zapewni spożywanie warzyw gorzkich. Szczególnie polecamy grejpfrut i mniszek lekarski. Pokarmy gorzkie należy wprowadzać szczególnie wtedy gdy został usunięty woreczek żółciowy.

Problem nr 2 zaczyna się w nadnerczach, które pod wpływem stresu produkują dużo adrenaliny i kortyzolu i efektują tarczycę. Nadprodukcja tych dwóch hormonów powoduje, że system immunologiczny przestaje pracować właściwie i uwalnia komórki, które atakują tarczycę. Pojawiają się guzki i cysty zaburzając tym samym pracę tarczycy. Tak więc duży stres może być przyczyną problemów z tarczycą. Kobieta zachodząc w ciąże przeważnie przeżywa duży stres, więc jest narażona na nadczynność tarczycy. Mówiąc o stresie chodzi bardziej o ciągły stres związany właśnie z ciążą lub pracą czy jakąś skomplikowaną sytuacją życiową. Aby zadbać o nadnercza należy wyeliminować napoje zawierające teiny m.in. kawę i yerba mate.

Innym czynnikiem wpływającym na tarczycę są jajniki. Można go sklasyfikować na miejscu 3. Kobiety przechodzące ciężkie okresy, mające wysoki poziom estrogenu przeważnie mają problem z tarczycą.

Brak jodu jest problemem, który można byłoby sklasyfikować dopiero na 4. miejscu.

Problem z tarczycą jest tylko objawem problemów, które występują w zupełnie innych miejscach. Lekarze przy pomocy farmaceutyków leczą Nam objawy związane z tarczycą. A problem jest zupełnie gdzie indziej: 1) wątroba i woreczek żółciowy, 2) nadnercza, 3) jajniki, 4) brak jodu.

Co należy robić, aby pozbyć się problemów z tarczycą?

Głównym problem są pokarmy hormonalne, czyli pokarmy przy produkcji których zostały dodane hormony. Wprowadzając pokarmy hormonalne zaburzamy pracę organizmu. Hormony zawarte w pokarmach niszczą nasze gruczoły. Zwierzęta karmione są hormonami, dlatego powinniśmy zrezygnować z jedzenia mięsa i picia mleka od jakiegokolwiek zwierzęcia. Jedynie człowiek postanowił pić mleko od innego gatunku. Krowa sztucznie zapłodniona zaczyna produkować ogromne ilości estrogenu, którego nasze ciało nie przyjmuje. Pijąc mleko niszczymy swój układ rozrodczy. Należy zwrócić uwagę na to, że promowane przez wegan produkty sojowe m.in. mleko czy kotlety również zawierają dużo hormonów. Ogromnym problemem są gotowe pokarmy do szybkiego przygotowania w mikrofalówce, ponieważ producenci dodają dużo białka sojowego, które jest tanie. Tak więc soja ma bardzo negatywny wpływ na nasz układ rozrodczy. Kolejnym ważnym czynnikiem, który trzeba wyeliminować są tabletki antykoncepcyjne zawierające sztuczne hormony. Wprowadzenie na rynek tabletek antykoncepcyjnych wywołało duże problemy kobiet właśnie z tarczycą. Tego typu pigułki niszczą naturalne procesy zachodzące w ciele kobiety.

Należy zadbać o odpowiednią ilość jodu w organizmie. Jod odpowiada za wiele ważnych funkcji oraz za pracę wielu gruczołów. Jod jako pierwiastek śladowy jest coraz rzadziej spotykany w środowisku i w naszej glebie. Warto uzupełnić go pijąc płyn Lugola lub płyn Kelp, ale tylko pochodzący z Morza Północnego lub Wybrzeży Nowej Zelandii. Pierwiastkiem, który powinien być wprowadzany do organizmu razem z jodem jest selen. Selen występuje m.in w orzechach brazylijskich. Jod jest szczególnie ważny u dzieci dla lepszego rozwoju mózgu. Jod oczyszcza z metali ciężkich. Podawane są dane, w których określona jest maksymalna bezpieczna dawka jodu (150mg/dzień), ale być może jest to związane z tym, że komuś nie zależy na tym, aby społeczeństwo było zdrowsze. Japończycy spożywający duże dawki jodu ze względu na wyspiarskie położenie (100 razy większe niż nasza Polska "bezpieczna" dawka) mają niską zachorowalność na raka piersi oraz raka prostaty. Nadwyżka jodu jest wydalana z moczem co jest potwierdzone badaniami, więc nie ma czegoś takiego jak bezpieczna dawka jodu. 80% jodu przerabia wątroba, a 20% nerki.

W przypadku problemów z tarczycą zalecane jest zastosowanie czasowej głodówki. Spowoduje to mniejszą produkcję insuliny, a tym samym mniejsze obciążenie trzustki. Zasada jest prosta. Spożywamy pierwszy posiłek jak najpóźniej tylko możemy - najlepiej o 11, a ostatnio posiłek najpóźniej o 18. Początkowo można zacząć od 3 posiłków w tych godzinach, ale po 3 tygodniach można się ograniczyć do 2 posiłków. Jeśli problemy z tarczycą są poważne to po kolejnych 3 tygodniach można przejść na spożywanie jednego dużego posiłku dziennie. W tym przypadku należałoby się upewnić, że w tym posiłku jest wszystko co potrzebne, czyli sok wyciskany w wielu warzyw i po 30 minutach różnorodna sałatka warzywno-owocowa uwzględniając nasiona i ziarna, a po kolejnych 30 minutach kolejny sok owocowy. Najlepszy czas na zjedzenie tego jednego posiłku jest godzina od 16 do 17. Człowiek je od godziny 6 do godziny 22 w bardzo dużych ilościach. Patrząc wstecz to współczesny człowiek je najwięcej w całej swojej historii. Powodem jest duża dostępność jedzenia, które jemy, ale które nas nie odżywia. Starsze pokolenia żyją czasami do 90-tki, ale kiedyś jadło się dużo mniej. Dzisiejsze pokolenia 40- 50- i 60-latków mają ogromny problem z otyłością, nadciśnieniem i cukrzycą. Farmaceuci zacierają ręce, bo z kolejnymi pokoleniami będzie jeszcze gorzej.

Pomóc tarczycy mogą również treningi interwałowe, czyli połączenie krótkich ćwiczeń wolnych i szybkich wykonywanych naprzemiennie.

Jeśli system immunologiczny działa nieprawidłowo, a w naszym organizmie produkuje się za dużo kortyzolu to dochodzi do sytuacji, gdy nasz organizm atakuje sam siebie. Powstają guzki na tarczycy i najczęściej stosuje się jej wycięcie. Należy unikać takiej sytuacji, ale nawet gdy już dojdzie do usunięcia tarczycy, należy spytać się lekarza dlaczego tak się stało? To, że tarczyca została usunięta nie znaczy, że zniknął problem jakim może być np. chora wątroba, chore nadnercza lub chore jajniki. Usunięcie tarczycy to usunięcie elementu, który był objawem problemu, który był i na pewno nadal jest zupełnie innym miejscu.

Ważnym elementem odpowiedzialnym za pracę tarczycy jest witamina A (β-Karoten), którą znaleźć możemy m.in. w marchewce, jarmużu lub szpinaku. Najlepszą formą spożywania tych warzyw jest wyciskanie z nich soku. Nieaktywna witamina A w postaci β-Karotenu zostaje zamieniona przez tarczycę na aktywna witaminę A, która z kolei naprawia tarczycę.

Tak jak przepalamy trzustkę pożywając ogromne ilości cukru tak samo możemy przepalać tarczycę np. poprzez stres. Powstaje zapalenie, którego  pewnym momencie może być tak duże, że może ją wyłączyć z działania. Wtedy pojawia się niedoczynność tarczycy, Hashimoto, nasze ciało zaczyna atakować tarczycę i tworzą się na niej guzy. Zamiast zająć się przyczynami problemów z tarczycą to proponuje się Nam jej wycięcie albo torpeduje się Nas lekami. Na tarczycę dobrze wpływają soki z trawy pszenicznej lub trawy jęczmiennej. Najlepszym źródłem jest oczywiście własna uprawa nawet we własnym mieszkaniu w doniczce. Przykładowy sok to 25% wymienione trawy, a 75% marchewka. Wsparcie woreczka żółciowego to sok z marchewki (1/4), buraka (1/2) i ogórka (1/2) lub sok z jabłka i gruszki.

 

Podsumowując:

Przyczyny:

- wątroba i woreczek żółciowy

- nadnercza

- jajniki

Należy wyeliminować:

- pokarmy hormonalne tj. mięso, mleko, soja

- tabletki antykoncepcyjne

Należy zastosować:

- jod w połączeniu z selenem

- czasowa głodówka

- treningi interwałowe

 

Film z całym wykładem poniżej:

Porozmawiajmy o TARCZYCY i tym co jest prawdziwym powodem problemów #144

 

Informacje przekazywane w tym artykule mogą być niezgodne z ogólnym poziomem wiedzy akademickiej. Redakcja strony podejmuje próbę uświadomienia ludzi w wielu aspektach naszego życia.

Wszelkie uwagi do treści artykułu proszę zgłaszać w formularzu kontaktowym poprzez kliknięcie w nazwę autora poniżej lub na Facebooku.

 • PL Slajd mały 1H - Grzegorz Braun
  G. BRAUN
  [reżyser, polityk]
  “Wiara, Rodzina Własność” LINK
 • PL Slajd mały 1A - Hubert Czerniak
  H. CZERNIAK
  [lekarz]
  "Włączamy myślenie"
 • PL Slajd mały 1F - Jerzy Jaśkowski
  J. JAŚKOWSKI
  [lekarz]
  “Depopulacja Polski trwa”
 • PL Slajd mały 1C - Agnieszka Juncewicz
  A. JUNCEWICZ
  [projekt]
  “Odmładzanie na Surowo”
 • PL Slajd mały 1D - Tadeusz Rolnik
  T. ROLNIK
  [rolnik ekologiczny]
  “Cała Polska piecze chleb” LINK
 • PL Slajd mały 1E - Jerzy Zięba
  J. ZIĘBA
  [naturoterapeuta]
  “Ukryte Terapie”
 • PL Slajd mały 1G - Stanisław Michalkiewicz
  S. MICHALKIEWICZ
  [redaktor]
  “Nie bójcie się prawdy”
 • PL Slajd mały 1I - Justyna Socha
  J. SOCHA
  [działaczka społeczna]
  “STOP NOP” LINK
 • PL Slajd mały 1B - Mariusz Budrowski
  M. BUDROWSKI
  [projekt]
  “Odmładzanie na Surowo”
Custom

HOMEOSTAZA

Chcesz odzyskać zdrowie, które odebrał Ci system? Wyeliminuj z diety:

 • mleko
 • cukier
 • białą pszenicę

czytaj więcej